Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Karmy komercyjne, BARF
Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » śr lis 04, 2020 6:06 pm

Z karm, są w Zooplusie, możesz spróbować:
Feringi :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... ra/feringa
MAC's :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... okra/mac_s
Wild Freedom :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... eedom_nass
Miamor Feine Beute :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... eine_Beute
Miamior Milde Mahlzeit :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... mild/31331, warianty: drób z szynką, drób z łososiem (z nich chyba tylko ten z ryżem i senior ma nfe wyższe)
Miamor Pastete :arrow: https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... tete/31667 - z tym, że trzeba by było obliczyć Nfe, dawno nie kupowałam. (u moich ogólnie Miamor bardzo smakuje, na tym Kitten dość fajne cukry są, wiec w razie czego też możesz podać)
Fajne są też Miamory Feine Filets, bardziej jako uzupełniające :)
Spokojnie możesz też wybierać karmy z wątku o żywieniu. Wklejam jeszcze wzór do obliczania nfe:
Przykład:
Deklarowane składniki karmy mokrej Animondy vom Feinsten Adult:
Białko: 11,5%, Tłuszcze: 4,7 %, Włókno: 0,3 %, Popiół: 1,6, Wilgotność: 80,5%

Węglowodany(NfE):
100 – 11,5 – 4,7 – 0,3 – 1,6 – 80,5 = 1,4%

Sucha masa:
100 -80,5 = 19,5%

Węglowodany w suchej masie:
1,4 : 19,5 x 100 = 7,18%
viewtopic.php?f=20&t=103

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » pt lis 06, 2020 8:12 pm

Jak się macie? :)

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » pt lis 06, 2020 8:52 pm

Dziekuje za pytanie Inez.Nie pisalem zadnych postow bo czekalem na strzykawki u100 ktore dzis przyszly i tak naprawde bez nich nie moglem nic zaczac zmieniac.Mam strzykawki i insuline LantusSoloStar. Weekend mam wolny chce go poswiecic na edukacje odnosnie dawkowania,zywienia i dzialania tej insuliny.Brakuje mi miarek,ktore byly takze wymieniane w zestawie diabetyka musze o tym poczytac,zaczne dzis.Do Poniedzialku max chcialbym juz wprowadzic pierwszy zastrzyk z nowej insuliny.Dziekuje Inez za podlinkowane karmy w weekend zdecyduje sie na ktoras na pewno i zamowie,do tej pory kotek jest na tackach winstona smakach ktore maja max nfe 3.68 ktore bardzo chetnie zajada.Zachowanie kotka jakby poprawilo sie jest bardziej ruchliwy,mruczy,duzo sie myje,nie pije tak ogromnie duzo wody jak wczesniej,nie chodzi tak czesto do kuwety by sikac.Wyglada lepiej niz wskazywaly by na to wyniki na glukometrze a te sa spore, 350-400 wartosci przed zastrzykami ale tez nie sa ta wartosci naczco kot w momencie zastrzyku juz jest po 1-2 posilku. Dostaje 1,5 j cannisuliny max x2 dziennie staram sie tam manewrowac na strzykawce u40 pomiedzy zeby bylo mniej czasami.W Weekend zaloze temat w insulinoterapi. Dzis spedze troche czasu poczytam. tematy innych uzytkownikow ktorzy stosowali Lantusa i tematy odnosnie stosowania i zywienia podczas.Na pewno bede duzo pytał i potrzebowal Twojej nieocenionej pomocy Inez

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » pt lis 06, 2020 9:21 pm

Życzę udanej lektury i owocnej nauki :) Zobaczysz, że większość spraw tylko na trudne wygląda. Skompletuj sobie wszystko, łącznie z miarkami, i będziecie mogli zaczynać :-bd
Czyli widzisz zmianę na plus po przejściu na gotową karmę? Może z racji tego, że zdarzało mu się odmawiać jedzenia to taka gorsza forma były wynikiem głodówki. Najedzony cukrzyk, nawet z wyższym cukrem, najczęściej ma się w miarę dobrze :) Chociaż wiadomo, że każdy kot inny próg ma i niektóre przy wynikach 300+ są już jak "naleśnik" chociaż brzuch pełny.
malgo122 pisze:
pt lis 06, 2020 8:52 pm
350-400 wartosci przed zastrzykami ale tez nie sa ta wartosci naczco kot w momencie zastrzyku juz jest po 1-2 posilku
Jak już zaczniesz podawać Lantusa to pamiętaj żeby zawsze było 3-4 godziny przerwy z jedzeniem przed podaniem insuliny, czyli ostatnio posiłek najpóźniej na 9 :)
malgo122 pisze:
pt lis 06, 2020 8:52 pm
Dostaje 1,5 j cannisuliny max x2 dziennie staram sie tam manewrowac na strzykawce u40 pomiedzy zeby bylo mniej czasami.W Weekend zaloze temat w insulinoterapi. Dzis spedze troche czasu poczytam. tematy innych uzytkownikow ktorzy stosowali Lantusa i tematy odnosnie stosowania i zywienia podczas.Na pewno bede duzo pytał i potrzebowal Twojej nieocenionej pomocy Inez
Trzymaj sobie jedną odmierzona ilość na U40, tak zawsze łatwiej i jest taka sama dawka. Ok, to plan jest i pomoc z mojej strony jak i innych forumowiczów także :)

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » ndz lis 08, 2020 7:32 pm

Dziekuje Inez za odpowiedzi. Jestem srednio zadowolony z mojej edukacji weekendowej,nieoczekiwanie wypadlo mi kilka rzeczy i musialem tez sie nimi zajac.Caly czas czytam i staram sie powiekszac wiedze na temat nowej insuliny Lantus.Przede wszystkim jutro z rana udam sie do punktu ksero by wydrukowac miarki na przezroczystej foli pobralem juz plik pdf na pendrive. Odnosnie pierwszej dawki :
'' wyniki od 350-400 do 500 mg/dl: dawka inicjalna wynosi od 0,3 do 0,5 jedn.'' Niezabardzo rozumiem ile to jest na strzykawce, strzykawka u-100 rozni sie od u40 jest mniejsza i jest wiecej kresek to wiadome. Inez czy moglabys mi wytlumaczyc ile to jest kresek na strzykawce,widze ze to bedzie bardzo precyzyjne latwo napelnic mniej lub wiecej,widze ze pisza tez o lupie. Mam nadzieje,ze jak wydrukuje jutro miarki troche mi sie rozjasni w glowie.
Na strzykawce u-40 1 jednostka to byla odleglosc miedzy pierwsza a druga kreska ( bardzo proste ). Tu jest chyba jakos inaczej albo z tych nerwow nie moge tego pojac.

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » ndz lis 08, 2020 8:22 pm

malgo122 pisze:
ndz lis 08, 2020 7:32 pm
Niezabardzo rozumiem ile to jest na strzykawce,
Właśnie dlatego dobrze mieć miarki - bo będziesz ją przykładać do strzykawki i z nią odmierzać, kreski na strzykawce takie mniej istotne będą ;) Mi trochę ciężko wytłumaczyć, bo u swojej kotki używałam innych strzykawek (niestety już ich nie produkują), potem dawki były bardzo małe: kropelka, włosek. W wątku Zestaw obowiązkowy dla kociego diabetyka :arrow: viewtopic.php?f=17&t=483, Tomasz od Perskiej Kici tłumaczył jak sobie w tym temacie poradzić :) (w drugim cytacie wstawiam zdjęcie którego w wątku nie ma)
Perska Kicia pisze:
pt sie 26, 2016 8:29 pm
Dla osób szukających najlepszej techniki odmierzania insuliny strzykawką BD. Nie twierdzę, że nasz sposób jest taki, ale jest to zawsze jakaś propozycja.

Do odmierzania insuliny za pomocą strzykawki BD (0,3ml, 100) z miarką "foliową" (wydrukowaną na przeźroczystej folii do drukarek) i lupą na stelażu okularowym wystarczą dwie ręce. Najpierw pobieram insulinę do strzykawki (nieco więcej niż dawka, którą zamierzamy podać - podaję 0,3 więc pobieram do strzykawki ok. 0,5 jednostki) bez pęcherzyków. Czy ich nie ma sprawdzam pod lupą o powiększeniu 10x. Strzykawka jest wbita w gumkę fiolki, a fiolka odwrócona o 180 stopni. Potem już nie będąc wkłutym w fiolkę przykładam odpowiednią miarkę (wydrukowaną na przeźroczystej folii) do cylinderka strzykawki i trzymam mocno tym samym palcem (jednym z dwóch - kciukiem, z drugiej strony cylinderka zaś znajduje się palec wskazujący), w których trzymam cylinder strzykawki (w lewej ręce). Palce przykładam blisko końca strzykawki. Nadmiar insuliny wypuszczam powolutku na kawałeczek jednorazowego ręcznika (białego), który służy mi dodatkowo za tło, które odbija światło. Operuję tłoczkiem strzykawki też dwoma palcami, ale ręki prawej (w tym czasie mam już lupę 20x z oświetleniem diodowym na nosie) - kciukiem od dołu i palcem wskazującym od góry. Zapewnia to pełną kontrole tłoczka.
"Przejechać" dawkę zdarzyło mi się może kilka razy. W takim przypadku wypuszczam całą insulinę ze strzykawki na ręcznik, zakładam kapturki zabezpieczające, a strzykawka ląduje w worku na te zużyte - to już odpad. Biorę nową strzykawkę i powtarzam całą operację. W mojej opinii bardziej precyzyjnie nie da się odmierzyć odpowiedniej dawki na strzykawce BD.
Mała uwaga. Jak się weźmie nową strzykawkę BD to przed nabraniem insuliny trzeba troszkę poruszać tłoczkiem (leciutko w dół i do góry, obrócić tłoczek). Rozprowadza się smar silikonowy wewnątrz i tłoczek przesuwa się w cylinderku bardzo lekko. Łatwo się potem go kontroluje przy precyzyjnym odmierzaniu dawki. Tak wygląda nasza technika - uważam, że jest bezpieczna i ergonomiczna. Zapewnia dużą dokładność w powtarzalności objętości dawki. Jeżeli masz problemy z tą ważną czynnością może ten opis Ci pomorze. W miarę praktyki i zdobywania doświadczenia możliwe, że opracujesz własną technikę, która okaże się jeszcze lepsza i efektywniejsza. :). Mam nadzieję, że podzielisz się nią na forum z innymi.
Perska Kicia pisze:
pt sie 26, 2016 8:39 pm
Miarka wydrukowana na przeźroczystej folii* - wygoda i pewność dokładnego odmierzania dawki insuliny. Proponuję adiustować dawkę na białym tle, które odbija światło, które przeziera przez cylinder strzykawki powodując, że obraz jest bardziej kontrastowy. Do pobrania dawki insuliny z fiolki (do pena) używam lupki jednoocznej o powiększeniu 10x (sprawdzam, czy nie ma pęcherzyków powietrza, gdzie jest 0 itd.), a do dokładnego odmierzenia lupy jednocznej o powiększeniu 20x z oświetleniem diodowym zamontowanej na oprawce okularowej. Patrz następne wpisy i fotografie.

Obrazek
Mam też nadzieję, że forumowicze podpowiedzą @};-

malgo122
Posty: 202
Rejestracja: czw paź 22, 2020 8:17 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: malgo122 » pn lis 09, 2020 7:34 pm

Dziekuje Inez za te wazne bardzo wazne informacje podsuniete mi pod nos.Wydrukowalem dzis miarki na przezroczystej foli i troche mi zaczelo juz switac w glowie, bede dzisiaj trenował.Sprobuje podzialac ze sposobem Tomasza.Widze tez jest mowa o lupie ja jej nie posiadam Zobacze jak mi dzisiaj bedzie szlo z ta precyzja moge chyba zalatwic szklo powiekszajace ale nie wiem czy sie przyda w tym wypadku.U kotka po staremu czeka na wdrozenie nowej insuliny.Ja się edukuje będziemy chciec lada dzień zaczynać,plan wstępny zakładał do dziś podanie pierwszej dawki ale nie czuje się jeszcze tak pewnie w tym temacie jakbym chciał więc musze go odrobine przesunąć.Zdrowie kotka najwazniejsze

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Inez87 » pn lis 09, 2020 9:24 pm

Ćwicz na spokojnie :) Super, że masz już wątek w Insulinoterapii. Tam wspomniałam o tym poście :arrow: viewtopic.php?f=17&t=841. Żałuje, że wcześniej o nim nie pomyślałam :crazy:

Awatar użytkownika
alex71
Posty: 24
Rejestracja: sob gru 04, 2021 7:44 pm

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: alex71 » wt sty 04, 2022 9:21 pm

Nie doczytałam, czy ktoś pisał to już wcześniej w tym wątku odkłaczania, ale

Miamor Malt Cream - 0,5% węglowodanów, bez cukru, wydaje się być najlepszą opcją, jeśli kot polubi smak.

Awatar użytkownika
Oscietra
Posty: 305
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 12:26 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czym odkłaczyć kota cukrzyka?

Post autor: Oscietra » pn kwie 11, 2022 7:53 am

Podobno VetFood Antihairball zmienił coś w produkcji, bo kilka osób napisało że koty teraz nie chcą tknąć, więc też nie zamówiłam kolejnego opakowania tylko za radą innej osoby będę parzyć babkę płesznik i podawać glutek do karmy.
Oliver | 14 lat | dachowiec
cukrzyca po raz drugi | kardiomiopatia przerostowa | przewlekła choroba nerek
Aktualny dzienniczek | Nasz wątek

ODPOWIEDZ