Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Karmy komercyjne, BARF
Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Inez87 » pn wrz 10, 2018 7:41 pm

Są dwa nowe Winstony (lista tutaj :arrow: viewtopic.php?f=20&t=624):
- Winston Bio z wołowiną i zieloną fasolką, nfe:7.17
- Winston Bio z kurczakiem i zielonym groszkiem, nfe: 4.6

Masza
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 09, 2018 5:27 pm

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Masza » śr paź 10, 2018 12:09 pm

Witam,

Pisze z UK, wiec czesc polecanych karm jest tutaj niedostepna. Po dlugim okresie dokarmiania Maszy sucha Animonda powoli przestawilam ja tylko na karme mokra: Buchers Choice bez gluten, malo carb a duzo bialka. Testowalam kilka puszkowych I saszetkowych ale niestety Animonda mokra przejadla sie kotu dosc szybko :/
(Wet kazala przestawic na specjalistyczna Royal Canin - niepolecana na forum, za to sprzedawana w przychodni...)

Kotka jest na tabletkach glipizide 1,25 rano I wieczorem ale ostatnie wyniki fruktozaminy u weta wyszly powyzej 500.
Inna sprawa, ze to kot "stresujacy sie" I kazde wyjscie konczy sie odchorowaniem.
Od wczoraj monitorujemy glucometrem. Na razie zeby dac wetowi obraz tego co sie dzieje w domu, kiedy kot sie nie stresuje. Zaproponowali nam krzywa cukrzycowa w przychodni ale wiem z forum I z wlasnego przeszukiwania ze z kotem takim jak MAsza nie tylko nie ma to sensu ale jeszcze moze jej bardzo zaszkodzic.
Na razie odczyty w domu tez nie sa rewelacyjne (najnizej 324) ale mam nadzieje ze da to obraz po kilku dniach zeby mogla dostac juz insuline bez koniecznosci zostawiania jej u weta.
postaram sie pozniej napisac dokladniej o "naszej" karmie.

anka1515
Posty: 787
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 2:49 am

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: anka1515 » śr paź 10, 2018 2:53 pm

Masza ,poczytaj te tabletki Glipizide nie są najlepsze dla kota

Masza
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 09, 2018 5:27 pm

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Masza » śr paź 10, 2018 2:58 pm

no wlasnie juz sie dopatrzylam. wet w Polsce (prze telefon) tez powiedzial ze tam od razu insulina, ale bez wizyty nie mogl nic poradzic a naszego kota taka podroz by zabila. Wiec na razie jeszcze dajemy tabletki. Nie wiem czy nasze wyniki beda wystarczajaca podstawa zeby dobrali dawke insulin, taka mam nadzieje. dodam ze tutaj nie ma ani Levemiru ani Lantusa tylko Canis.

anka1515
Posty: 787
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 2:49 am

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: anka1515 » śr paź 10, 2018 3:10 pm

Moze uda Ci się sprowadzić z Polski
Nie bardzo pamietam ale ktoś z poza granic pl chyba sprowadzał
Może ktoś wejdzie później i podpowie

mpotucha
Posty: 215
Rejestracja: wt lis 13, 2018 1:44 pm
Lokalizacja: Wrocław/Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: mpotucha » czw gru 27, 2018 1:51 pm

kochani, czekamy z kotełem z rozpoczęciem leczenia insuliną, natomiast w miedzy czasie mam pytanie- karmię Kisiela catz finefood, granatapet, grau. Do wyczerpania zapasu grau - więcej nie chciałabym go zamawiać z racji tych 10% nfe. Zamiast grau i granatapet chciałabym dorzucić do catz bozitę (jest też zdecydowania tańsza..)
Pytanie mam jednak takie- jak karmić kota dopóki nie ma insuliny? Jest wiecznie nienażarty.... do tej pory staralismy się 2 x dziennie (7-8 i 19) ok 60 g karmy. A w ciągu dnia zalezy- ostatnimi czasy 3 x 40 g, 4 x30 gram, ale wciąź nienażarty.
Jesli czas jest pracujący to koteł dostawał z rana 60, przed wyjsciem do pracy ok 40, i po powrocie 60 (17.30) i na wieczór dostawać też co nieco. Wychodziło mniej więcej ok 250 g karmy dziennie. Wycia nie było słychać.. no ale nie było mnie caly czas w domu.
Dodam, że dziś kiteł zwymiotował 2 razy (raz jedzenie, chwile po tym piana). Czy jakieś rady na podzial porcji mamy? bedziemy ogromnie wdzieczni :-s

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Inez87 » czw gru 27, 2018 7:40 pm

Oj kochana na początku to będzie taki wilczy apetyt, ale jak już zaczniecie insulinę podawać, cukry będą stabilniejsze to powinno się to uspokoić :) Moja kotka cukrzycowa na dobę zjadała ok 300 g., podzielone na kilka posiłków. Może zacznij Kisiela już do godzin w diecie cukrzyka przyzwyczajać? Karmimy na tzw. R-Pre (pomiar poranny) czyli przy podaniu insuliny, potem +2 (dwie godziny) od Pre, +4 (cztery godziny), +6-8 (gdyby był bardzo głodny to ewentualnie można coś dać na +9), ale nie zaleca się karmić na 3-4 godziny przed kolejnym podaniem insuliny (W-Pre) - jej "moc" zaczyna słabnąć i najczęściej posiłek podbije cukier :)
Wkleje jeszcze:
Szczegóły zarządzania karmą powinien wypróbować i opracować jedynie właściciel. Nie ma tu sztywnego harmonogramu funkcjonującego u każdego kota. Do tej pory sprawdziły się porcje podawane co 2-3 godziny z wyjątkiem 3-4 ostatnich godzin przed następnym zastrzykiem insuliny. Po ok. 8 godzinach moc działania insuliny zaczyna coraz bardziej słabnąć, i jeśli kot akurat o tej porze dostanie następną porcję karmy, insulina nie będzie mogła zneutralizować nadmiaru glukozy we krwi, co doprowadzi przy następnym pomiarze do wysokich wyników.
Tak więc w życiu Wam wyjdzie to jedzenie ;) A! Pierwszą porcję przy podaniu insuliny najlepiej nie dawać za dużą - może tak do 40 g.
Tak w ogóle to witamy serdecznie i zapraszamy do założenia wątku osobistego, trzeba tam wkleić taką ankietę dostępną tutaj :arrow: viewtopic.php?f=17&t=19

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Inez87 » czw gru 27, 2018 8:02 pm

I jeszcze ze strony lek. wet Martiny :arrow: http://katzendiabetes.info/futter.php#2
Wir raten nach Möglichkeit alle vier Stunden zu füttern. Auch nachts sollte die gleiche Futtermenge zu möglichst den gleichen Zeiten zur Verfügung stehen.
Czyli:
Radzimy karmić co cztery godziny, jeśli to możliwe. Nawet w nocy ta sama ilość jedzenia powinna być dostępna w tym samym czasie, jak to możliwe.
Allerdings sollte in den letzten drei Stunden vor der nächsten Injektion kein Futter mehr zugänglich sein. Die Wirkung des Insulins ist zu diesem Zeitpunkt nur noch schwach, so dass eine übermäßige Erhöhung des Pre-Wertes vor der nächsten Insulininjektion die Folge sein kann.
Czyli:
Jednak żadne jedzenie nie powinno być dostępne w ciągu ostatnich trzech godzin przed następnym wstrzyknięciem (insuliny). Działanie insuliny jest słabe, dlatego może wystąpić nadmierny wzrost wartości wstępnej przed następnym wstrzyknięciem insuliny.

mpotucha
Posty: 215
Rejestracja: wt lis 13, 2018 1:44 pm
Lokalizacja: Wrocław/Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: mpotucha » czw gru 27, 2018 8:24 pm

dziekujemy ;)
jak tylko rozpocznie sie leczenie insuliną chetnie wypełnimy ankiete i założymy swój wątek :)
z tym karmieniem to okropnie cięzko. dzisiaj Kisiel zaliczył 7 porcji juz co daje nam na chwile obecna 250 g mokrego jedzenia. Ledwo wytrzymuje 2 h bez jedzenia. Mam wrażenie, że w domu aż tak się nie zachowywał (nawet w weekendy gdy mogłam być z nim cały czas). Dzisiaj kazde wejście do kuchni ktoregokolwiek z czlonków rodziny kończy sie serenadą. Nawet jak zje posiłek, a ktoś dalej tam jest - ujadanie trwa w najlepsze...
Spróbujemy od jutra o 6 dać 40 g, o 18 tak samo. A czy posiłki w ciagu dnia na +2,+4,+6 mogą być trochę wieszke? I czy po wieczornej insulinie rownież może dostać na +2 i +4?
Teraz czekamy tez na podajnik i bedziemy pracowali nad tym jak go sensownie nastawiac :)

Tak.. pewnie wszystko wyjdzie w praniu.. ale dobrze mieć już cos w głowie :) oczywiscie + to co powie nam wet w srode (a wierzę, że wyjątkowo trafiłam tutaj na sensową Panią weterynarz i dzieki jej pomocy uda nam sie poskromic te chorobe O:-)

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Inez87 » czw gru 27, 2018 8:51 pm

Niech zjada :) Taki wilczy apetyt jest jak najbardziej normalny. Tych karm dozwolonych jest sporo, więc jest w czym wybrać.
mpotucha pisze:A czy posiłki w ciagu dnia na +2,+4,+6 mogą być trochę wieszke? I czy po wieczornej insulinie rownież może dostać na +2 i +4?
Jak najbardziej tak w obu pytaniach. Możesz też coś dać na +5/6 w nocy jeśli byłby jeszcze głodny. Podajnik automatyczny to świetne rozwiązanie =:)
mpotucha pisze:Tak.. pewnie wszystko wyjdzie w praniu...
Zdecydowanie. Może się okazać, że ilość posiłków i wielkość ulegną zmianie. Bo naprawdę te "7 żołądków" ulega zmniejszeniu jak się zaczyna leczenie :D Fajnie, że z wetem też czujesz że dobrze trafiłaś. Trzymam kciuki :-bd

ODPOWIEDZ