Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Karmy komercyjne, BARF
Awatar użytkownika
Anna1981
Posty: 1979
Rejestracja: sob lip 16, 2016 11:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Gocław

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Anna1981 » pt gru 01, 2017 3:07 pm

Inez87 pisze:
Krówka pisze:O ooo.... ciekawe z ta ususzona trawa. Muszę się w przyszłym roki zaopatrzyć.
Można też kupić takie sianko dla gryzoni :) Czyste bez dodatków - coś tego typu http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/pok ... ano/656519. Nasza Balbinka z uwagi na wspólne mieszkanie ze świnkami morskimi dość często się takim sianem częstowała ;)
Ale numer!
Dzienniczek Piratka 14.12.2019 g. 18:00 https://drive.google.com/open?id=0BwNXg ... WR4RDV0LWM
Zdjęcia Piratka: http://www.garnek.pl/ania27
Wyniki badań: 1. post

likasi
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 17, 2017 6:17 pm
Lokalizacja: Linz

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: likasi » śr gru 13, 2017 8:26 pm

mojemu zasmakowała Karma Leonardo najbardziej te z kocimiętką - z tego co widze w polskiej wersji zooplusa nie ma :(
http://www.zooplus.de/shop/katzen/katze ... ete/388648
ale tylko jednemu a drugi kot nie cukrzycowy nie rusza nic ewentualnie shesira.........

Lenorek
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 22, 2017 5:21 am

Re: Jakie karmy komercyjne są odpowiednie dla kota cukrzycowego

Post autor: Lenorek » ndz lut 18, 2018 12:37 pm

Mam pytanko którą karma mokra będzie dobra dla Lusi ze skaczącym cukrem jej brata chloniakowca z cukrem w normie i zdrowej koci z lekką nadwagą.
Która karma z Aldi Lidla czy Rossmana będzie dobra.
Aktualnie zależy mi na dość niskiej cenie bo wyczyscilo mi konto leczenie Lusi jak braciszka i psicy które miała ostre zapalenie trzustki.
MISIU je aktualnie trovet RID ale niedlugo możemy przejśc na bytowe mokre.
nie chce dziewczyn karmic suchą .
Niestety są wybredne. ..

azis
Posty: 169
Rejestracja: wt sty 26, 2016 1:42 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: azis » czw lut 22, 2018 10:56 am

Hej, chciałam dopytać bo znalazłam sprzeczne informacje na temat karm, które można tez podawać kotom z PNN.
W poradniku cukrzycowym Animonda von Feinsten Adult figuruje jako polecana. Natomiast w tym wątku Gosia napisała: " Nie polecam, ze względu na za wysoki udział białka (11,5%) w stosunku do tłuszczu (4,7%)"

I przy okazji-czy ktoś oblatany w tych obliczeniach może mnie wspomóc co do kwestii podawania kotom z PNN karmy Miamor delikatna przekąska?
kurczak i łosoś (5,6) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak i warzywa (5,6) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak i szynka (5,6) / można nią karmić też koty z PNN
skład podany na zooplus:
Białko surowe 10.5 %
Tłuszcz surowy 4.0 %
Włókno surowe 0.5 %
Popiół surowy 2.0 %
Wilgotność 82.0 %

Takie info znalazłam w poradniku i właśnie zamówilam (Animonde niestety też), ale teraz już nie jestem pewna czy dobrze zrobilam. Help :)

Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 2756
Rejestracja: śr sty 07, 2015 1:26 pm
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: Gosia » czw lut 22, 2018 3:41 pm

Hej Azis, no więc tak. U kotów nerkowych, zwłaszcza u tych w początkowych stadiach, odchodzi już od ograniczania im białka w diecie tak, jak to się robi w karmach typowo nerkowych. Białko powinno być, powinno to być białko dobrej jakości, najlepiej z dobrej jakości mięsa. Jednak wybierając karmę dla nerkowca wybrałabym karmę tłustszą. OKI kiedyś na forum pisała o tym, tylko nie umiem na szybko znaleźć tych postów, że niektóre karmy mają niekorzystny stosunek białka do tłuszczu i żeby zwracać na to uwagę. Animonda vom Feinstein Adult ma stosunek białka do tłuszczu 2,44. To dużo nawet dla zdrowego kota. U zdrowego powinno byc ok. 2, a u chorego na nerki można nawet wybierać te tłuściejsze. Dla cukrów też jest lepiej na karmach tłuściejszych, dużo osób na forum to potwierdza.
Ograniczanie tłuszczów ma miejsce przy niewydolności trzustki. Więc jak kotek ma obciążone oba narządy to wtedy tak na zasadzie kompromisu trzeba wybierać jakąś średnią.
No i oczywiście przy słabszych nerkach powinny to być karmy mokre, bezzbożowe i najlepiej z małą ilością fosforu.

Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 2756
Rejestracja: śr sty 07, 2015 1:26 pm
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: Gosia » czw lut 22, 2018 7:30 pm

O, przypomniała mi się jeszcze taka fajna rada. Skoro już masz te karmy, to możesz w nich poprawić stosunek białka do tłuszczu, dodając do posiłku kapkę oleju z łososia :).

azis
Posty: 169
Rejestracja: wt sty 26, 2016 1:42 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: azis » pt lut 23, 2018 1:49 pm

o! Dziękuję :)

Awatar użytkownika
maja_bar
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 06, 2018 10:11 pm
Lokalizacja: Wrocław, Maślice

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: maja_bar » pt lut 23, 2018 8:52 pm

Witajcie,

przepraszam że się tak wcinam w ten naprawdę bardzo przydatny wątek, bo karma dla ustabilizowanie cukrzyka to podstawa a wiadomo Kocisławy wybredne - więc muszę spytać o Wasze doświadczenie: jaki myślicie powinien być w jednym dniu max stosunek karmy uzupełniającej do podstawowej w diecie kota?
Gdzie załóżmy kot je około 300-350 gram mokrego.
(Uproszczając przez rożna kaloryczność)

Wiem iż idealnie by było gdyby jadły tylko podstawowa, ale wiadomo kota do jedzenia nie idzie zmusić, a mokra karma to mus w chorobie:(.
Chciałabym mieć pewność ze nie zrobię mu krzywdy na mokrej, a sprawdzam temat juz kilka dni w internecie i mało sie doszukałam.
Wet powiedział ze białko to białko, wiec nie ma znaczenia :roll:

Może przykład co je Leoś:

1) PRE (7.20) 50 gram - Cosma Tuńczyk (karma podstawowa) jasne paski tuńczyka w delikatnej galarecie, z witaminami i minerałami.
Leo lubi ja najmniej, dlatego podaje na najwieszy głód rano.

Tuńczyk (48,0%), tłuszcz drobiowy (2,0 %), ryż (1,0 %), trójfosforan wapnia (0,4 %), chlorek potasu (0,28 %), siarczan wapnia (0,15%), woda przegotowana (46 %).
Składniki dodatkowe: witamina A (9.000 j.m./kg), witamina D3 (335 j.m./kg), witamina E (49 mg/kg), tauryna (985 mg/kg).

2) +3h - 70 gram - Feline Porta - Tuńczyk ze szprotkami (pisze na puszce iz jest uzupelniajaca ale ma duzo witamin & tauryny - jak podstawowa) . Ta bardzo lubi.

bulion z tuńczyka, mięso z tuńczyka (44%), szprotki (2%), minerały, mączka z tapioki
witamina A (5000 j.m./kg), witamina D3 (700 j.m./kg), witamina E (80 mg/kg), tauryna (200 mg/kg).

Wapń 0.25 %
Fosfor 0.2 %

3) +6 - 60 gram - Almo Nature Legend - Filet z kurczaka (uzupełniająca ale ma według producenta naturalne zestawienie witamin, minerałów i tauryny - ile nie wiem niestety) Ta uwielbia - inne kurczaki nie przeszły.

filet z kurczaka (75%), bulion drobiowy (24%), ryż (1%)

4) +PRE + 12 - 50 gram - Miamor Pastete Tunczyk (karma podstawowa)

Tuńczyk:mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ryby i rybne produkty uboczne (7% tuńczyk), minerały
Dodatki dietetyczne:
witamina D3 (200 j.m./kg), witamina E (20 mg/kg), miedź (1,2 mg/kg), mangan (1 mg/kg), cynk (27 mg/kg), jod (0,6 mg/kg), tauryna (300 mg/kg)

5) + 4 (23.30) - 60 gram - jeszcze raz Almo Nature Legend - Filet z kurczaka (czyli uzupełniająca ale ma według producenta naturalne zestawienie witamin, minerałów i tauryny.)

W domu mam oczywiście dwie pełne szafki w kuchni innych marek - pełnowartościowych - GrantaPet, Animondy, Bozity itd ktorych nie liznal...

Jak wspominałam po 1,5 miesięcznej walce przestawiłam go z suchego swinstwa RC fibre (oj tak polecanego przez weta ... weglowodany 40% X( X( ) na ta mokra, ale nie chce mu zrobic krzywdy.

pzd!

Awatar użytkownika
Inez87
Posty: 9893
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 3:36 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: Inez87 » pt lut 23, 2018 10:18 pm

Maju, u mojej kotki karmy uzupełniające najczęściej były na posiłek dodatkowy np. +2, +4 - jako takie lekkie "drugie śniadanie" ;) Czyli taki jeden lub dwa posiłki były z uzupełniającej. Frania (bez cukrzycy, smarkata) też tak dostaję (o ile jaśniepanna raczy zjeść :lol: ).

Awatar użytkownika
Gosia
Posty: 2756
Rejestracja: śr sty 07, 2015 1:26 pm
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Karmy dla cukrzyka

Post autor: Gosia » pt lut 23, 2018 10:19 pm

Z tych karm które wymieniłaś najlepszy jest Miamor Pastete. Jest to karma kompletna, zawiera 7% tłuszczu i 12% białka.
Pozostałe to filetówki. Nawet jeśli są do nich dodawane minerały i tauryna, to mają bardzo mało tłuszczu co na dłuższą metę nie jest korzystne dla kotka. Nawet te pierwsze dwie o których producent pisze, że są karmami kompletnymi, zawierają tak naprawdę za mało tłuszczu.

Druga sprawa jest taka, że kot nie powinien jeść cały czas tak dużo ryb. Powinien jeść więcej karm mięsnych i najlepiej, żeby to były różne mięsa z różnych zwierząt.

Wyjątkiem są jakieś wskazania zdrowotne, na przykład chora trzustka albo alergia pokarmowa.

Może udałoby się jakoś pomału powprowadzać więcej karm podstawowych, takich mających więcej niż 2% tłuszczu, najlepiej mięsnych. Można pomieszać karmę którą lubi z karmą podstawową. Na początku domieszać tej podstawowej tylko odrobinkę, a jak będzie zjadał to stopniowo więcej?

Może do tych karm filetowych dokładać jakiś tłuszczyk, na przykład jak kupujesz dla siebie kurczaka, to zdjąć skórę i dołożyć kotu do karmy, a sobie samo mięsko upiec/ugotować. Albo tłuszczyk z mięska odkroić i kotkowi dać. Będzie zdrowo dla Was obojga

ODPOWIEDZ