Część 17: Dieta kota cukrzycowego

Tinka07
Site Admin
Posty: 2401
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 4:24 pm
Lokalizacja: Pasawa/Niemcy

Część 17: Dieta kota cukrzycowego

Post autor: Tinka07 » czw sty 11, 2018 7:27 pm

Dieta kota cukrzycowego

Jaką karmę powinien jeść kot chory na cukrzycę?

Po zdiagnozowaniu cukrzycy u Twojego kota lekarz weterynarii zaleci prawdopodobnie, byś podawał(a) mu karmę dietetyczną i przestrzegał(a) stałych godzin karmienia, gdyż podawanie insuliny i pora przyjmowania pożywienia są ze sobą ściśle związane. Niestety niewiele jest takich kotów, które można wyregulować wyłącznie karmą. Należy jednak stwierdzić, że odpowiednia karma w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości to połowa sukcesu, a tym samym połowa drogi w wyregulowaniu cukrzycy.

Koty, u których nastąpiła faza remisji choroby, tj., które nie potrzebują już insuliny, mogą dzięki odpowiedniej karmie taki stan utrzymać przez dłuższy czas, ale tylko pod tym warunkiem, że ich trzustka nie będzie obciążana nadmierną ilością węglowodanów. W takich przypadkach zaleca się ogólnie częstsze karmienie niż dwa razy dziennie, ale za to w małych ilościach.

Idealną dietę dla kota cukrzycowego stanowią karmy zawierające jak najmniej węglowodanów. W krajach anglojęzycznych używa się pojęcia „low-carb” (od carbohydrate = węglowodany). Aby porównać zawartość węglowodanów w różnych rodzajach karm, należy odliczyć zawartą w niej wilgotność. Karma mokra zawiera wyraźnie więcej wilgotności (ok. 80 %) niż karma sucha (ok. 10 %) . Istotne jest tylko porównanie zawartości węglowodanów w suchej masie. Niestety opakowania karm zwierzęcych w przeciwieństwie do produktów spożywanych przez ludzi zawierają skąpe dane dotyczące analizy produktu, dlatego węglowodany w suchej masie musimy wyliczyć sami (patrz analiza Weendera). Zobacz też tu.

Tę wartość da się w przybliżeniu wyliczyć za pomocą NfE (po niemiecku: stickstofffreie Extraktstoffe, po angielsku: nitrogen-free extractives).

Przykład:
Deklarowane składniki karmy mokrej Animondy vom Feinsten Adult:
Białko: 11,5%, Tłuszcze: 4,7 %, Włókno: 0,3 %, Popiół: 1,6, Wilgotność: 80,5%

Węglowodany(NfE):
100 – 11,5 – 4,7 – 0,3 – 1,6 – 80,5 = 1,4%

Sucha masa:
100 -80,5 = 19,5%

Węglowodany w suchej masie:
1,4 : 19,5 x 100 = 7,18%

Na ten temat możesz poczytać też tu:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243
http://www.petsnature.de/info/products/ ... lytik.html
  • Tu znajdziesz kalkulator nfe moich lekarzy wet. diabetologów, gdzie wprowadzając jedynie dane z etykietki, otrzymasz zawartość węglowodanów w suchej masie:
Wejdź na stronę i poszukaj słowa Rechner (przedostatnia linijka przed tekstem na różowo). Kliknij na ten link. W otwartym okienku wpisz po kolei analizę z etykietki:

Rohprotein – białko (surowe)
Rohfett – tłuszcz (surowy)
Rohfasser – włókno (surowe)
Rohasche – popiół (surowy)
Feuchtigkeit – wilgotność (woda)
Berechnen – wylicz (kliknij na button Berechnen)
Dla kotów cukrzycowych nadają się najbardziej karmy zawierające poniżej 10 % węglowodanów w suchej masie (NfE). Im mniejsza zawartość węglowodanów w karmie, tym mniejsze zapotrzebowanie na insulinę oraz szybsze i łatwiejsze wyrównanie cukrzycy.

Czy karma specjalistyczna jest odpowiednia dla kota cukrzycowego?

U lekarza weterynarii dostępne są „ekskluzywne” karmy specjalistyczne, przeznaczone dla kotów cukrzycowych. Są one szczególnie intensywnie reklamowane i bardzo często zalecane przez lekarzy. Nieważne jednak, czy to specjalistyczna karma mokra, czy sucha. Prawie wszystkie te produkty zawierają zboża i tym samym są o wiele bogatsze w węglowodany niż normalna bezzbożowa i nie zawierająca cukru karma komercyjna ze sklepu zoologicznego. Zboża cechują się wysoką zawartością skrobi, czyli węglowodanów (polisacharydu), składającego się wyłącznie z merów glukozy. Z uwagi na to, że nawet zdrowy kot potrzebuje znikomej ilości węglowodanów, nie ma z medycznego punktu widzenia żadnego sensownego uzasadnienia, dlaczego akurat kot cukrzycowy miałby spożywać ich x-krotne ilości. Dostarczanie organizmowi większej ilości węglowodanów zwiększa zapotrzebowanie na insulinę i w konsekwencji prowadzi do poważnych trudności z opanowaniem wyników. Może dlatego większość lekarzy weterynarii zakłada, że koty potrzebują takiej samej ilości insuliny jak psy i zaleca podobne dawki na kg masy ciała. Jest to oczywiście mylne założenie, gdyż naturalne pożywienie kota jest przecież inne niż psa. Zawiera ono o wiele mniej węglowodanów. Moi lekarze weterynarii nigdy nie zalecają specjalistycznych karm dla kotów cukrzycowych, gdyż z doświadczenia klinicznego wiedzą, że zwiększa się wtedy zapotrzebowanie organizmu na insulinę i że ogromnie trudno jest wtedy o umiarkowane wyniki, nie mówiąc już o stabilizacji.

Jedyną specjalistyczną karmą dla kotów cukrzycowych, dostępną na rynku i niemającą negatywnego wpływu na poziom glukozy we krwi, jest Animonda Integra.
    • ObrazekObrazek
      ObrazekObrazek
    • Źródło: mausbesuch.de
Hills m/d: 15,7% węglowodanów w suchej masie. W jego skład wchodzi skrobia i mączka kukurydziana.
Kattovit:15,91% węglowodanów w suchej masie. W jego skład wchodzi mączka ryżowa i zboża.
Royal Diabetic: 16% węglowodanów w suchej masie. W jego skład wchodzi mączka kukurydziana.
Animonda Integra: 7,18% węglowodanów w suchej masie, bez składników zbożowych


A to weterynaryjne karmy suche, którymi w ogóle nie powinno się karmić kotów cukrzycowych z uwagi na bardzo wysoką zawartość węglowodanów w suchej masie.
    • Obrazek
    • Źródło: mausbesuch.de
Co to jest dieta niskowęglowodanowa („Low-Carb”)?

Kot cukrzycowy ma ogólnie większe zapotrzebowanie na wodę (= wydzielanie nadmiaru glukozy ze krwi z moczem – próg nerkowy!). Jeśli dostaje suchą karmę, musi pić tej wody jeszcze więcej, by dodatkowo skompensować brakującą wilgotność. Z badań naukowych wynika jednoznacznie, że nawet zdrowe koty jedzące wyłącznie suchą karmę nie piją wody w wystarczającej ilości. Byłoby to zresztą nienormalnym zjawiskiem, bo nieleżącym w kociej naturze. Kot zachowuje się jak zwierzę pustynne. Jego organizm nie jest przyzwyczajony do pobierania dużych ilości wody – gospodaruje nią bardzo oszczędnie. To na pewno kolejny argument przeciw podawaniu suchej karmy kotu cukrzycowemu, ale nie tylko cukrzycowemu. Koty nerkowe lub te z problemami urologicznymi borykają się z podobnymi problemami. Podawanie suchej karmy w takich przypadkach jest kardynalnym błędem żywieniowym.

Jak znaleźć karmę mokrą odpowiednią dla kota cukrzycowego?

Na rynku dostępnych jest sporo karm mokrych nadających się dla kotów cukrzycowych. Pamiętaj jednak, żebyś kupując karmę mokrą, zapoznał(a) się dokładnie z jej etykietką. Nie każdy rodzaj danej marki ma taki sam skład. Może się bowiem zdarzyć, że np. w zielonej puszce z królikiem będzie cukier, a w czerwonej z wołowiną nie. W niebieskiej z jagnięciną znajdziesz przykładowo ryż, a w żółtej z kurczakiem nie będzie żadnych zbóż. A jak już nauczysz się składu na pamięć, producent zaskoczy Cię nagłą zmianą, jak to np. było z puszkami 400-g marki Felix, które pierwotnie nie zawierały cukru, a obecnie tak.

Wszystko jedno, na jaką mokrą karmę się zdecydujesz, nie zapominaj proszę jednak o tym, że odpowiednia karma to tylko połowa sukcesu. Prowadzenie kota cukrzycowego (insulinoterapia, regularny monitoring glukometrem w domu) oraz wiedza na temat tej choroby oraz jej możliwych powikłań jest tak samo ważna jak dobranie odpowiedniej karmy.

Pamiętaj również o pewnej tolerancji wobec swojego chorego kota. Kto latami popełniał błędy żywieniowe i chce skorygować je w ciągu kilku tygodni, nie wyświadczy mu zbytniej uprzejmości. Najważniejsze jest przestawienie go na karmę mokrą. Kot wpędzony w poważną otyłość nie osiągnie raczej wagi idealnej. Z lekką nadwagą powinniśmy się pogodzić i nie przesadzać z głodzeniem zwierzęcia. Powinniśmy mu również pozwolić od czasu do czasu na ulubiony przysmak (oczywiście bez cukru, np. roladki serowe firmy Gimpet).

Jak często powinniśmy karmić kota cukrzycowego i w jakiej ilości?

Częstotliwość karmienia zależy od rodzaju podawanej insuliny. Caninsulina ze względu na jej właściwości przystosowane do organizmu psa wymaga podawania posiłków tylko co 12 godzin do insuliny. Ze względu na to, że taka forma przyjmowania pokarmu dla większości kotów jest nienaturalna i obciąża w dodatku układ trawienny – koty przyzwyczajone są do częstszych małych posiłków – możemy w porze obiadowej zaserwować mu kawałek gotowanego kurczaka, dodając do niego trochę niskowęglowodanowych i niskotłuszczowych warzyw takich jak zielona fasolka lub kalafior. Nie należy w żadnym wypadku podawać marchewki, ziemniaków lub avocado. Jeśli kot nie może się przyzwyczaić do takiego reżimu żywieniowego, powinniśmy rozważyć zmianę preparatu insulinowego.

Jak często karmić przy podawaniu insulin Levemir i Lantus?

Przy podawaniu analogów insuliny Levemir i Lantus tak ścisły reżim pokarmowy jak przy Caninsulinie nie jest na szczęście potrzebny. Między innymi dlatego insuliny te najlepiej nadają się do insulinoterapii u kotów. Podawanie kilku mniejszych porcji w ciągu dnia (do zastrzyku, przy +2, +4 i co najmniej przy +6) jest tu nie tylko mile widziane, lecz wręcz konieczne. Osoby czynne zawodowo mogą rozwiązać problem, kupując karmnik automatyczny i ustawiając godziny otwarcia się komór. Nie należy jednak pod żadnym względem karmić po 8 godzinach od wstrzyknięcia ostatniego zastrzyku insuliny. Działanie insuliny zaczyna wtedy słabnąć i dodatkowa porcja jedzenia spowodowałaby niepotrzebny wzrost poziomu glukozy we krwi.

W jakich ilościach podawać karmę?

Ilość podawanej karmy uzależniona jest od jej zawartości i dotychczasowych przyzwyczajeń pacjenta. Jeśli kot jest bardzo otyły, powinniśmy zmniejszyć nieco codzienne porcje, by już w fazie wyrównywania cukrzycy osiągnąć powolną redukcję masy ciała. Nacisk kładziemy na bardzo powolne odchudzanie. Radykalne diety są niebezpieczne nie tylko dla niewyrównanych kotów cukrzycowych! Jeśli nadwaga jest lekka, należy skoncentrować się przede wszystkim na wyrównywaniu poziomu glukozy we krwi. Gdy uda się nam już okiełznąć chorobę, następny krok powinien prowadzić do powolnej redukcji nadwagi.

Jeśli kot cukrzycowy z nadwagą odżywiany był do tej pory wyłącznie suchą karmą, wystarczy w większości przypadków już samo przejście na karmę mokrą. Takim zwierzętom wolno zjadać tyle mokrej karmy, ile zechcą. Już przez o wiele większą zawartość wody w mokrej karmie (ok. 80 proc.) dochodzi automatycznie do powolnej redukcji nadwagi. Karmy dietetyczne nie są tu w ogóle potrzebne, ponadto zawierają one spore ilości zbóż, których u kotów cukrzycowych należy pod każdym względem unikać.

UWAGA: Dopóki wyniki cukru we krwi są jeszcze za wysokie, dostarczany organizmowi pokarm nie może być odpowiednio spożytkowany. Glukoza krąży wprawdzie we krwi, nie dostaje się jednak do komórek i nie może zaopatrzyć ich w potrzebną energię. Niewyrównane lub niedostatecznie wyrównane koty cukrzycowe potrzebują zatem o dużo więcej pokarmu niż zdrowe osobniki tego gatunku. Takie zwierzęta mogą zjadać nawet 800 g – 1000 g dziennie!

U zwierząt, które mają ataki głodu, lepiej nie reglamentować na początku ilości jedzenia. Powinny one dostawać w ciągu całego dnia tyle karmy, ile potrzebują. Wilczy apetyt zniknie sam w miarę stabilizacji cukrzycy. Dawka insuliny musi oczywiście zostać dopasowana do większej ilości spożywanego pokarmu. Obok wszystkich innych problemów jak wyczerpanie i ciągłe pragnienie nie ma nic gorszego dla wygłodzonego kota cukrzycowego niż codziennie racjonowana dieta i nieustanne uczucie potwornego głodu.

Niedoświadczeni lekarze weterynarii i właściciele niemający doświadczenia z kotami cukrzycowymi zauważają nawet prawidłowo, że takie ilości pokarmu są dla kota niespotykanym zjawiskiem. Wielu z nich boi się, że dodatkowe porcje będą podbijały wyniki. Redukcja karmy w tych przypadkach jest jednak złym wyborem! Należy wtedy dostosować dawkę insuliny do ilości zjadanego pokarmu, a nie odwrotnie. Nie pozwól na to, żeby Twoje zwierzę w taki sposób głodowało!

Wyobraź sobie ludzkiego diabetyka, który z głodu rzuca się zachłannie na wszystko, co zjadliwe… Czy uważasz, że taka terapia byłaby właściwa? Czy chciałabyś/chciałbyś na własnej skórze doświadczyć takiego sposobu regulowania cukrzycy trwającego nierzadko miesiącami?

Karma powinna być oczywiście rozłożona na kilka mniejszych, jednakowych porcji i podawana o tej samej porze dnia i nocy. W miarę postępów w stabilizacji cukrzycy i coraz lepszych wyników krzywych cukrowych wilczy apetyt znika z reguły samoczynnie. Dawkę insuliny należy wtedy sukcesywnie zmniejszać. To następny powód, dlaczego akurat jednorazowe ustalenie dawki przez lekarza weterynarii nie przynosi żadnego efektu.

Szczegóły zarządzania karmą powinien wypróbować i opracować jedynie właściciel. Nie ma tu sztywnego harmonogramu funkcjonującego u każdego kota. Do tej pory sprawdziły się porcje podawane co 2-3 godziny z wyjątkiem 3-4 ostatnich godzin przed następnym zastrzykiem insuliny. Po ok. 8 godzinach moc działania insuliny zaczyna coraz bardziej słabnąć, i jeśli kot akurat o tej porze dostanie następną porcję karmy, insulina nie będzie mogła zneutralizować nadmiaru glukozy we krwi, co doprowadzi przy następnym pomiarze do wysokich wyników.

O czym należy pamiętać przy zmianie pokarmu z suchego na mokre?

Bardzo ważne przy zmianie diety suchej na mokrą jest przystosowanie dawki insuliny do nowego pokarmu! Ze względu na to, iż podawana dotychczas sucha karma zawiera o wiele więcej węglowodanów niż mokra, zapotrzebowanie na insulinę przy suchym pokarmie jest o wiele wyższe. Jeśli zmienimy pokarm na mokry bez odpowiedniego zredukowania dawki insuliny, możemy w bardzo krótkim czasie doprowadzić do kontrregulacji lub w najgorszym wypadku do niedocukrzenia (hipoglikemii). Taka zmiana powinna odbywać się przy regularnym ścisłym monitoringu glukometrem. Dla kota cukrzycowego nie ma jednak innej opcji niż karma mokra, jeśli zależy nam na jego komforcie życia.

Czy kota cukrzycowego można „utuczyć” insuliną?

U kotów dostających za duże ilości insuliny następują wysokie spadki glukozy we krwi – często nawet do poniżej 100 mg/dl. Organizm reaguje na takie spadki silnym uczuciem głodu. Dodatkowa porcja karmy powoduje, że zmniejsza się działanie insuliny i cukier nie spada już tak drastycznie.

Pacjenci, którym podawane są za wysokie dawki insuliny, a u których nie doszło jeszcze do śmiercionośnej hipoglikemii, z biegiem czasu przybierają znacznie na wadze – nierzadko stają się wręcz otyłe. Za duże dawki insuliny mogą utuczyć kota podobnie jak karma sucha. Koty ze źle kontrolowaną chorobą nie muszą być więc automatycznie wychudzone, jak się często przyjmuje. Spory przyrost wagi podczas insulinoterapii powinien być dla właściciela sygnałem alarmowym, gdyż może to oznaczać za dużą dawkę insuliny.

By kota odchudzić, właściciel zaczyna zazwyczaj reglamentować pokarm. Jego zwierzę dostaje w dalszym ciągu za wysoką dawkę insuliny, nie może jej jednak zrekompensować dodatkową karmą. Rezultatem takiego postępowania jest:
  • nieustające uczucie głodu, które jest udręką zarówno dla kota, jak i jego właściciela,
  • wyższe wyniki glukozy we krwi, gdyż organizm często zaczyna bronić się przed niedocukrzeniem, uwalniając mechanizm kontrregulacji,
  • możliwość wystąpienia w każdej chwili hipoglikemii, prowadzącej nierzadko do śmierci, kiedy zapasy glukozy magazynowane w wątrobie nie będą mogły skompensować przedawkowanej insuliny.
Jeśli Twoje zwierzę podczas insulinoterapii znacznie przybierze na wadze, redukcja karmy byłaby złą i niebezpieczną strategią. Zamiast redukować ilość karmy, zredukuj lepiej ilość insuliny! Lekkie wahania masy ciała są jednak również u kota cukrzycowego zupełnie normalne.
    • Obrazek
    • Źródło: mausbesuch.de
Fritzi to kot, którego moi lekarze wet. z Monachium zabrali do siebie ze schroniska. Dostawał tam 8 jedn. Lantus 2 x dziennie i bardzo przytył, jak widać zresztą na zdjęciu. W ciągu kilku dni udało się im wyrównać glikemię. Fritzi nie potrzebuje więcej niż 0,75 jedn. 2 x dziennie. Jego wilczy apetyt znikł. Waga doszła również do normy.

Przykłady karm mokrych dostępnych w Polsce i nadających się dla kotów cukrzycowych

W nawiasach podana jest zawartość węglowodanów w suchej masie. Pamiętaj zawsze o tym, że każda karma zwierająca powyżej 10 proc. w suchej masie jest dla kota cukrzycowego nieodpowiednia.

Animonda integra diabetes ( 7,18)

Animonda vom Feinsten Adult
drób z cielęciną (7,18) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak z owocami morza
wątróbka drobiowa (7,18) / można nią karmić też koty z PNN
łosoś z krewetkami
koktajl wielomięsny (7,18) / można nią karmić też koty z PNN
indyk z królikiem (7,18) / można nią karmić też koty z PNN
serca indycze (7,18) / można nią karmić też koty z PNN

Animonda vom Feinsten dla kastratów
indyk z serem (7,5) / można nią karmić też koty z PNN
indyk z pstrągiem (7,5) / można nią karmić też koty z PNN
indyk z łososiem (7,5) / można nią karmić też koty z PNN
indyk z pomidorami (7,5) / można nią karmić też koty z PNN
czysty indyk (7,5)

Animonda vom Feinsten Adult ryby
łosoś z krewetkami (7,18) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak z owocami morza (7,18) / można nią karmić też koty z PNN

Bozita 410 g
kurczak (5,6)
łosoś (5,6)
wołowina (5,6)
krewetki (5,6)

Bozita w galarecie 370 g
duża ilość kurczaka (7,06)
jagnięcina (7,06)
kaczka (7,06)
indyk (7,06)
królik (7,06)
mielone mięso wołowe (7,06)
wątróbka z kurczaka (7,06)
makrela (7,06)
łosoś i małże (7,06)
łoś (7,06)
kraby morskie (7,06)
plamiak (7,06)

Bozita w sosie 370 g
królik (7,06)
kurczak i indyk (7,06)
wołowina (7,06)
łosoś (7,06)
renifer (7,06)
krewetki (7,06)

Catz Finefood: 85 g, 200 g, 400 g
cielęcina (3,0)
drób (2,0)
wołowina z kaczką (1,5)
kurczak z mięsem bażanta (4,0) [ryż]
jagnięcina z mięsem bawołu (3,0)
łosoś z drobiem (1,5)
dziczyzna z okoniem czerwonym (2,5)
drób z krewetkami (6,0)
dziczyzna (7,1)

Feline Porta holistic
wołowina z kurczakiem (2,9) / można nią karmić też koty z PNN
tuńczyk ze słodkimi ziemniakami (2,9) / można nią karmić też koty z PNN
tuńczyk z krewetkami (2,9) / można nią karmić też koty z PNN
tuńczyk z kurczakiem (2,9) / można nią karmić też koty z PNN

Grau puszka dla Łasucha bez zboża
królik, wołowina, kaczka (10,0) / można nią karmić też koty z PNN
indyk, łosoś, makrela (10,0) / można nią karmić też koty z PNN
drób, ryba morska (9,5) / można nią karmić też koty z PNN

Leonardo
czysty kurczak / można nią karmić też koty z PNN
ryba morska (2,5)
wątróbka (1) / można nią karmić też koty z PNN
królik (2,5) / można nią karmić też koty z PNN
krewetki, warzywa
serca wołowe, warzywa
wołowina, warzywa

Miamor pasztety
królik (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
łosoś (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
bażant (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
indyk (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
tuńczyk (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
pstrąg (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
serca drobiowe (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
indyk i jajko (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
sola (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
drób i wątroba (6,5) / można nią karmić też koty z PNN
jagnięcina (6,5) / można nią karmić też koty z PNN

Miamor Feine Filets Naturelle (karma uzupełniająca)
tuńczyk i kalamary (8,3)

Miamor Feine Filets (karma uzupełniająca)
kurczak i dynia (5,9)
tuńczyk i warzywa (8,9)
tuńczyk i mięso kraba (5,9)
tuńczyk i krewetki (8,3)
tuńczyk i jajko przepiórki (5,9)
tuńczyk i ser (5,6)

Miamor delikatna przekąska
kurczak i łosoś (5,6) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak i warzywa (5,6) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak i szynka (5,6) / można nią karmić też koty z PNN

Schesir w galarecie
tuńczyk
tuńczyk z surimi
tuńczyk z kurczakiem
tuńczyk z krabami
tuńczyk z młodymi sardynkami
tuńczyk z szynką
tuńczyk z filetem wołowym
tuńczyk z algami
tuńczyk z aloesem
filety z kurczaka
filety z kurczaka z rybą (surimi)
filety z kurczaka z szynką

Schmusy fish (karma uzupełniająca)
sardynki (2,8)
czerwony okoń (5,6)
tuńczyk (2,1)
tuńczyk i warzywa (2,8)

Sheba classics
drób (3,9)
łosoś (8,9)
kaczka i gęś (3,9)
kawałki cielęciny w galarecie 5,0

Sheba Paté
łosoś (8,5)
kurczak (8,5)
indyk (8,5)

Shiny Cat
tuńczyk
tuńczyk i makrela
kurczak i barakuda
tuńczyk i krewetki
tuńczyk i kurczak
kurczak i krewetki
kurczak i rak

Smilla
drób z wołowiną
drób z jagnięciną
drób z sercami drobiowymi
drób z rybą

Terra Faelis
indyk i cukinia (7,5) / można nią karmić też koty z PNN
kurczak i dynia (7,9) / można nią karmić też koty z PNN
łosoś z pomidorami (8,8) / można nią karmić też koty z PNN
królik i brokuły (8,8) / można nią karmić też koty z PNN

Thrive Complete
kurczak (2,0) / można nią karmić też koty z PNN
tuńczyk (2,0) / można nią karmić też koty z PNN

Winston 100 g
kurczak (3,7)
królik (3,7)
wołowina (3,7)

Yarrah Bio Wellness Pâté
kurczak i indyk z aloesem (8,4) / można nią karmić też koty z PNN
łosoś z algami morskimi (8,4) / można nią karmić też koty z PNN
wołowina z cykorią (8,4) / można nią karmić też koty z PNN

ZiwiPeak
dziczyzna (4,9)
dziczyzna i ryba (5,0)
jagnięcina (5,2)

Przykłady przysmaków dla kotów cukrzycowych:

Gimpet
roladki serowe (najbardziej lubiany przysmak przez koty cukrzycowe)

Animonda Cat Snack
mięso kurczaka i siemię lniane
mięso kurczaka i zielone małże
mięso kurczaka i mięta

Cosma Snackies
kurczak
tuńczyk
kaczka
wołowina

Dokas
pierś z kurczaka z rybą
sadwich z kurczaka
sadwich z kurczaka i sera
pierś królika
pierś jagnięca
paski z kaczki

Gimpet
roladki serowe
Gras Bits
płatki witaminowe
pasta serowa

Miamor Chicklets
szynka
kurczak
kaczka

Miamor Cat Confect Mini Pałeczki
kurczak i kaczka
łosoś i pstrąg

Przysmaki Thrive
kurczak
tuńczyk
krewetki
wołowina
wątroba

Ze sklepu spożywczego:
jogurt naturalny
serek ziarnisty
twarożek biały (bezsmakowy)
tuńczyk w sosie własnym
fasolka zielona
brokuły
kalafior
kawałeczki surowego lub gotowanego mięsa
kawałeczki surowej lub gotowanej ryby
żółtko surowe lub gotowane, białko tylko ugotowane na twardo (1 x w tygodniu)

Kompletną listę karm mokrych i przysmaków nadających się dla kotów cukrzycowych znajdziesz na tej stronie (po niemiecku). Masz tu szczegółową analizę karm z wyliczonymi węglowodanami w suchej masie. Jeśli Twój kot ma dodatkowo problemy z nerkami, szukaj takich karm, gdzie zaznaczone jest na zielono dwa razy „ja” (tak). Na tej stronie znajdziesz też analizę bezzbożowych karm suchych.

Interesujące artykuły na temat prawidłowego żywienia kotów cukrzycowych po angielsku i po niemiecku znajdziesz też tu:
http://www.felinediabetes.com/hodgkinsarticle2.htm
http://www.felinediabetes.com/hodgkinsarticle3.htm
http://www.felinediabetes.com/diabetic-cat-diets.htm
http://www.felinediabetes.com/DietaryRecs_Greco.htm
http://www.petfood-bad.blogspot.com/
http://www.yourdiabeticcat.com/diet.html
http://www.catinfo.org/makingcatfood.htm
http://www.blakkatz.com/dryfood.html
http://www.katzendiabetes.de/1244907.htm

O roli tauryny
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11747139
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16444816
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15258147
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1940 ... rom=pubmed

A na sam koniec jeszcze jeden przykład, nie wymagający żadnego komentarza: Dr Hodgkins, lekarz weterynarii i specjalista diabetolog z USA napisała przed kilku laty jednej forumowiczce, mającej problemy z wyrównaniem cukrzycy u swojego kota: “You have stopped feeding any dry food at all, right??????”

Update: 18.10.2014

copyright by Tinka07
Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum: koty cukrzycowe.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.


Zablokowany